czereśnie

O kuszącym smaku czereśni i wiśni z własnego ogrodu

Co może być bardziej satysfakcjonujące niż skosztowanie soczystych owoców, które samodzielnie uprawialiśmy? Nic nie pobije doznań smakowych świeżych czereśni czy wiśni, których słodka lub lekko kwask czytaj więcej »

wiąz

Wiąz w ogrodzie

Wiązy (Ulmus) to okazałe i majestatyczne drzewa, które są atutem każdego krajobrazu. Rosnące wiązy zapewniają właścicielowi domu chłodny cień i niezrównane piękno przez wiele lat. Wysadzane wiązami u czytaj więcej »

porzeczki

Czarna porzeczka - jak uprawiać roślinę w przydomowym ogrodzie

Czarna porzeczka, niezwykle popularny w Polsce owoc, który cieszy się bardzo dużą popularnością ze względu na to, że jest to źródło wielu cennych witamin i minerałów. Doceniany między innymi ze wzglę czytaj więcej »

 

Czarna porzeczka - jak uprawiać roślinę w przydomowym ogrodzie

Czarna porzeczka, niezwykle popularny w Polsce owoc, który cieszy się bardzo dużą popularnością ze względu na to, że jest to źródło wielu cennych witamin i minerałów. Doceniany między innymi ze względu na to, że skutecznie wspomaga pracę serca. Porzeczka to między innymi owoc, który ma korzystny wpływ na wzrok, chroni przed zapalaniem dziąseł, działa pozytywnie na krzepliwość krwi. Owoc zwalcza wolne rodniki, wzmacnia organizm. Z tych względów, wielu cennych składników odżywczych warto zadbać o własne sadzonki https://wWW.PODKARPACKIESADY.PL/23-porzeczki porzeczki w ogrodzie rozpoczynając uprawę tej rośliny.

Kiedy należy sadzić porzeczki?

Porzeczki w postaci dobre przygotowanych sadzonek należy umieszczać w ziemi bądź to wiosną bądź jesienią. Sadząc krzewy wiosną mamy gwarancje, że korzenie nie obmarzną w ziemi i jednocześnie zdążą się w niej na tyle wzmocnić, że będą w stanie spokojnie przetrwać zimę. W przypadku sadzenia jesienią jest niestety ryzyko przemarznięcia, natomiast z drugiej strony jest też większa szansa na to, że będzie można uzyskać szybciej owoce z takich sadzonek. Wybierając miejsce dla porzeczek trzeba postarać się o stanowisko słoneczne i takie, które będzie osłonięte od wiatru. Gleba dla porzeczek powinna mieć obojętne PH i być przepuszczalna. Jeśli decydujemy się na sadzenie jesienią trzeba osłaniać roślinę przed mrozem. Dlatego porzeczka na pniu może być zabezpieczona przez korę albo trociny, które sypie się między pędy i wokół rośliny, dodatkowo można także osłonić krzaki przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Jak sadzi się czarną porzeczkę?

Gdy uda się wybrać w ogrodzie odpowiednie miejsce należy przygotować dołek, który powinien mieć głębokość umożliwiającą wsypanie tam nawozu i potem umieszczenie i ukrycie korzeni porzeczki. Nawóz to albo kompost, albo obornik, następnie umieszczamy sadzonki porzeczek w przygotowanych dołkach. Szyjka korzeniowa powinna się znajdować co najwyżej 5 cm pod ziemią. Roślinę przysypujemy glebą ogrodniczą. Sadzonki powinny być umieszczane w odstępach około metrowych. Dzięki temu rośliny się nie zagłuszą, a jednocześnie nie będzie problemu z tym, by spokojnie mieć do nich dostęp przy zbiorze owoców.

Pielęgnacja sadzonek czarnej porzeczki

Czarna porzeczka to roślina, która nie jest szczególnie wymagająca. To co będzie istotne to jej obfite podlewanie, ale co kilka dni. Woda dzięki temu dostanie się do tych korzeni znajdujących się najgłębiej. Wodę kieruje się bezpośrednio w glebę unikając jej kierowania na krzak, bo może to doprowadzić do popalenia liści. Przy pojawieniu się mszyc należy wykorzystać oprysk mlekiem, ewentualnie sięgnąć po dostępne w sklepach ogrodniczych środki chroniące. Chcąc uzyskać pozytywne wyniki uprawy należy sięgnąć po dobrej jakości sadzonki. Jeśli w grę wchodzi czarna porzeczka, cena sadzonek w ofercie to kilkanaście złotych za sadzonkę na pniu i około 10 złotych za sadzonki krzewiaste. Proponowane sadzonki to wysoka jakość produktu, przygotowane odpowiednio do umieszczenia w glebie.

Artykuły powiązane