czereśnie

O kuszącym smaku czereśni i wiśni z własnego ogrodu

Co może być bardziej satysfakcjonujące niż skosztowanie soczystych owoców, które samodzielnie uprawialiśmy? Nic nie pobije doznań smakowych świeżych czereśni czy wiśni, których słodka lub lekko kwask czytaj więcej »

wiąz

Wiąz w ogrodzie

Wiązy (Ulmus) to okazałe i majestatyczne drzewa, które są atutem każdego krajobrazu. Rosnące wiązy zapewniają właścicielowi domu chłodny cień i niezrównane piękno przez wiele lat. Wysadzane wiązami u czytaj więcej »

porzeczki

Czarna porzeczka - jak uprawiać roślinę w przydomowym ogrodzie

Czarna porzeczka, niezwykle popularny w Polsce owoc, który cieszy się bardzo dużą popularnością ze względu na to, że jest to źródło wielu cennych witamin i minerałów. Doceniany między innymi ze wzglę czytaj więcej »

 

Wiąz w ogrodzie

Wiązy (Ulmus) to okazałe i majestatyczne drzewa, które są atutem każdego krajobrazu. Rosnące wiązy zapewniają właścicielowi domu chłodny cień i niezrównane piękno przez wiele lat. Wysadzane wiązami ulice były powszechne w Ameryce Północnej, dopóki holenderska choroba https://www.podkarpackiesady.pl/60-wiazy wiązów nie nawiedziła ich w latach 30. XX wieku, niszcząc większość drzew. Jednak dzięki nowym, odpornym na choroby odmianom mamy możliwość cieszyć się wieloma odmianami wiązu w zależności czego szukamy do naszego ogrodu.

Odmiany wiązów

Wiąz camperdownii - to płacząca odmiana wiązu górskiego wymagająca rozmnażania przez szczepienie. Ciągnące się, wijące się gałęzie i gęste liście mogą stworzyć uroczą ukrytą przestrzeń pod spodem. W przeciwieństwie do innych wiązów ma bardziej płaski baldachim, który może rozprzestrzeniać się szerzej niż jego wysokość. Gatunek ten preferuje wilgotną glebę, dlatego należy ją dobrze nawadniać w czasie suszy. Nie tylko jest na tyle ładny, aby przyciągnąć czyjąś uwagę, ale jest również wystarczająco mały, aby zmieścić się w ograniczonej przestrzeni, co czyni go doskonałym drzewkiem ogrodowym.

Wiąz drobnolistny - nazywany czasami wiązem chińskim.Ma zaokrąglony kształt i charakterystyczną złuszczającą korę w odcieniach brązu, szarości, zieleni i pomarańczy. Przystosowuje się do wielu rodzajów gleby i preferuje wilgotne, ale dobrze przepuszczalne warunki. Ponieważ wiąz chiński może być z powodzeniem uprawiany nawet mocno przycięty, jest częstym wyborem na drzewka bonsai.

Wiąz holenderski - około 20 odmian z tej grupy wygląda na pośrednie między gatunkami macierzystymi, chociaż wygląd może wahać się od wysokich i wąskich do szerokich i niższych o kulistych formach.

Wiąz holenderski Jacqueline Hillier - wolno rosnąca odmiana, zaokrąglona. To gęsto rozgałęziony krzew dorastający do wysokości i szerokości około 3m. Może być uprawiany w doniczce oraz jako bonsai.

Wiąz holenderski Wredei - pochodzi z Niemiec. Dorasta do 15m wysokości i średnicy 5m. Charakteryzują ją małe, ale szerokie o zabarwieniu żóltozielonym. Ma wąski, nieco stożkowaty pokrój.

Wiąz syberyjski - posiada kilka odmian z czego najbardziej znane są:

Wiąz syberyjski turkiestanu - odmiana, która dobrze znosi różne warunki atmosferyczne i częstsze przycinanie. Z tego powodu zyskała na popularości jako roslina do żywopłotów. Chociaż nie ma dużych wymagań, potrzebuje dobrze nasłonecznionego miejsca, dzięki czemu szybko rośnie - przyrosty 1,5 m do 2 m na rok.

Wiąz syberyjski Aurea - podobnie jak wiąz turkiestanu jest rośliną mrozoodporną o niewielkich wymaganiach glebowych. Poleca się sadzić w miejscach nasłonecznionych. Jest to drzewko karłowate osiągające do 2-3 metrów wysokości. Cechuje się ozdobnyi liśćmi o zielonozłotej barwie, które utrzymują się przez większość sezonu.

Wiąz złoty - jest zarówno piękny, jak i praktyczny, oferując złote liście liściaste i mnóstwo cienia w miesiącach letnich. Liście zaczynają się intensywnie zielone, przechodząc w charakterystyczny żółty kolor, gdy zbliża się jesień. Szybko rosnąca odmiana, osiągająca ok. 10 m wysokości, przy szerokości ok. 12 m. Wiąz złoty ma również dobrą tolerancję na zanieczyszczenie powietrza. Ogólnie wytrzymały i tolerancyjny.

Jak uprawiać wiąz w ogrodzie

Warto wybrać dobrze nasłonecznione stanowisko, ponieważ wiązy najlepiej rosną, gdy mają dostęp do dużej ilości promieni słonecznych. Dzięki niewielkim wymaganiom glebowym nie potrzebują specjalnego nawożenia, jednak należy zadbać o dobrą wilgotność gleby.

Sadzonki wiązu najlepiej sadzić porą jesienną lub wczesną wiosną. W początkowym etapach trzeba pamiętać o podlewaniu i przycinaniu rośliny.

Artykuły powiązane